Extra Curricular Timetable

Skip to Sub-Page Navigation ↓

Lunchtime activities

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday

Games Club in HG5 (Mrs Yorke)

Homework Club in HG8

Homework Club in KG5, 12.50pm - 1.30pm

Year 10  Photography catch-up in KG4 (Mr Borthwick)

A-Level Revision (Mrs Newcombe)

All Years Badminton in Sports Hall (Miss Bramhill / Mrs Sprakes)

Year 9 Football on the 3G Pitch (Mr Simpson / Mr Lomotey / Mr Coulbeck

Basketball (Mr Simpson / Mr Short)

PE GCSE Support (Miss Baker)

Year 11 Drop In Sessions

English in HG9

Music in RG1 (Mr Firth)

Maths in RT32 (Miss Berridge) (Sessions begin after Christmas)

PE in KG15

Engineering in RG8 (Mr Irwin / Miss Vinson)

Design and Technology in RG6 (Mrs Cain)

Science Trilogy in KG12 (Miss F Parkinson)

Maths Higher and Foundation drop in RS22 (Miss Binning and Miss Reed)

Maths in RS25 (Mrs Trainor)

Years 7-9 Textiles Club,
HG14 (Miss G Chapman) Commencing week beginning 12 November 2018

Games Club in HG5 (Mrs Yorke)

Homework Club in HG8

Homework Club in KG5, 12.50pm - 1.30pm

Wargames Club in KG4 (Mr Borthwick)

Year 7, 8 & 9 Drama Club in RDS 

GCSE Photography Session in KG4 (Mr Borthwick)

Year 8 Football on 3G Pitch (Mr Senior / Mr Duerden / Mr Coulbeck / Mr Underwood)

Interhouse Sports Competition in Riding Gym (Miss Baker / Mrs Sprakes) 

All Years Fitness & Running Club in the Fitness Suite (Mr Simpson / Mr Senior)

Creative Writing in HG11 (Mrs Yates)

Year 11 Drop In Sessions

History in KG8 (Miss Bower)

Computer Science in KF41 (Mr Arrowsmith Cooper)

English in HG9

Drama in RDS

Photography in KG3 (Miss Simpson / Miss Ladson)

Spanish in W2 (Mrs Percival)

Spanish W5 (Mrs Parsley)

Music in RG1 (Mr Firth)

Geography Exam Skills in KG19

Business in E1 (Mrs Simpson)

Engineering in RG8 (Miss Vinson / Mr Irwin)

Engineering in RG7 (Mrs Myers)

Design and Technology in RG6 (Mrs Cain)

Maths in RS20 with Mrs Oxtoby (12.45pm - 1.25pm) 

Maths in RT30 (Mr McNally)

Science in KF23 (Mrs Preece) and Triple Science (Mrs Parkinson) Both invitation only

Maths Foundation drop in RF16 (Miss Meredith)

Games Club in HG5 (Mrs Yorke)

Homework Club in HG8

Homework Club in KG5, 12.50pm - 1.30pm

Art Catch Up in KG3 (Miss Simpson / Miss Ladson)

Year 10 & 11 Netball in Sports Hall (Miss Baker  / Mrs Newcombe)

All Years Girls Football on the 3G Pitch (Miss Bramhill / Miss Heburn / Mr Simpson)

All Years Table Tennis (Mr Coulbeck / Mr Underwood /Mr Duerden) 

Year 7, 8 & 9 Climbing (Mr Simpson / Mr Holness)

Year 10 Design and Technology in RG6 (Mrs Cain)

Year 11 Drop In Sessions

German in W1 (Mr Jacobs)

French in W7 (Mrs Slater)

English in HG9

Drama in RDS

Music in RG1 (Mr Firth)

Art in KG4 (Mr Bortwick)

Engineering in RG8 (Miss Vinson / Mr Irwin)

Food Technology in KF42 (Mrs Blee)

History in KG11 (Miss Drake)

Maths in RF14 (Mr O'Hara and Mr Holmes) 12.45-1.25

Biology in KG14

 

Games Club in HG5 (Mrs Yorke)

Homework Club in HG8

Homework Club in KG5, 12.50pm - 1.30pm

KS4 Art in KG4 (Miss Simpson / Miss Ladson)

Wargames Club in KG4 (Mr Borthwick)

Year 7 - 10, BBC School News Report Club in Media Suite (Miss Melia and Mrs Robinson)

Year 7 Netball in Sports Hall (Miss Baker / Mrs Sprakes)

Year 7 Football on the 3G Pitch (Mr Gritchen / Mr Underwood / Mr Coulbeck)

Year 10 & 11 Rugby on the field (Mr Senior / Mr Duerden / Mr Berridge)

All Years Fitness & Running Club in the Fitness Suite (Mr Simpson / Mr Senior)

Year 10 Engineering in RG9 (Miss Vinson)

Year 10 Design and Technology in RG6 (Mrs Cain)

Year 11 Drop In Sessions

Drama in RDS

Geography Revision Techniques in KG19

German in W3 (Mrs Savage)

German in W8 (Mrs Colepio) from 1pm

Maths in RS21 (Mr Loftus)

Engineering in RG7 (Mrs Myers)

History in KG9 (Mr Irwin)

Chemistry in KF31

Art in KG4 (Mrs Ladson / Miss Simpson)

French in W8 (Mrs Colepio) from 1pm

IT in KF35 (Miss Whiting)

Computer Science in KF41 (Mr Arrowsmith Cooper)

Games Club in HG5 (Mrs Yorke)

Homework Club in HG8

Homework Club in KG5, 12.50pm - 1.30pm

Book Club in the Library (Miss Syrett)

KS4 Art & Photography catch-up in KG4 (Mr Borthwick)

All Year Girls Cricket in the Sports Hall (Mrs Sprakes / Mrs Newcombe)

Year 10 Football on the 3G Pitch (Mr Duerden)

All Years Hockey on the 3G Pitch (Miss Baker / Miss Bramhill)

Girls Basketball in Riding Gym (Mr Simpson / Miss Baker)

All Years Dance Club (Miss Hepburn)

Year 10 Engineering in RG9 (Miss Vinson)

Year 11 Drop In Sessions

Drama in RDS

Engineering in RG7 (Mrs Myers)

Design and Technology in RG6 (Mrs Cain)

Food Technology in KF42 (Mrs Blee)

Physics in KF27

 

After school activities

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday

Badminton Academy (Mr Simpson)

Rugby Academy (Mr Senior)

BTEC Sports Catch Up (Mr Duerden / Miss Hepburn / Mr Senior) 

GCSE Sports Catch Up (Miss Baker / Mr Senior / Mrs Sprakes)

JAEP / G&T - invitation only (Mr Coulbeck)

All years Boxing Club, 3.45pm - 5pm, Dance Studio

Girls Football with Hull City Tigers Trust

Year 11 Drop In Sessions

Music After school session in RG1 (Mr Firth - by invitation only)

GCSE Sports Catch Up (Miss Baker / Mr Senior / Mrs Sprakes)

Maths in RS25 (Mr Lumley)

Basketball club

Year 11 Drop In Sessions

Drama After School Session in RDS

Spanish After School Session in W2 (Mrs Percival)

History in KG8 (Miss Philips)

History in KG7 (Mr Thompson)

Year 11 Drop In Sessions

Spanish After School Session in W5 (Mrs Parsley)

Trampoline Club

BTEC Catch Up (Mr Duerden / Miss Hepburn / Mr Senior / Miss Baker)

Year 11 Drop In Sessions

Drama After School Session in RDS 

Music After school session in RG1 (Mr Firth - by invitation only)

 

Table Tennis in Riding Gym, 3.35pm - 6.00pm (Mr Binks) 

Sixth Form 5-a-side football at Hunsley Sports, 8pm - 9pm (Mr Binks)